Pilot uniwersalny Broadlink RM Mini 3. Używanie, Domoticz i ogólne wnioski

Kolejny gadżet na tapecie. Tym razem 'uniwersalny’ pilot IR. 
Jako że nie byłem pewien Logitech Harmony Remote (czy aby na pewno się przyda, czy będzie leżał jak inne pomysły…) – postanowiłem spróbować z czymś tańszym na początek. Wybór padł na Broadlink RM Mini 3. Cena do zaakceptowania bez problemu (około 40 PLN), nawet jeżeli 
eksperyment się nie sprawdzi.
Jak na razie jednak jest dobrze 🙂 Może nie perfekcyjnie (zapewne kwestia dalszych testów), ale dobrze.

Nie jest to może najprzyjemniejsze w użytkowaniu urządzenie, ale się sprawdza. Zacznijmy od pewnego faktu, który wprowadził mnie w konsternację. Aplikacja, która podpowiada się na podstawie RF code z opakowania nie jest jedyną oficjalną. Co gorsza – nie jest akurat tą 'lepszą’. Nazywa się 'ihc’ i w sumie umożliwia mapowanie klawiszy z pilotów które mamy w domu, tworzenie scen, itp. Nie jest źle, ale szału również nie ma. Schludna, ładna, szybka. W sumie powinna wystarczyć na początek.

Broadlink e-control jest lepsza. No, przynajmniej teraz mi się tak wydaje. Kto wie, czy zdanie się nie zmieni.

Po zdefiniowaniu swojego pilota (jak w innych podobnych systemach, przez dostanie się do sieci WiFi pilota, podanie danych swojej sieci Wifi), mamy możliwość wybrania jakie urządzenia chcemy dodać. Klimatyzacja, telewizor, sprzęt audio, rolety – jeżeli są sterowane przez IR (czyli standardowa podczerwień jak we wszystkich pilotach).

Najciekawszą jednak funkcją są zdefiniowane dane pilotów użytkowników. Nie ma tutaj niestety standardu, każdy wpisuje co chce i jak chce, ale jest. To się liczy. Znalazłem mniej więcej swój telewizor, amplituner.

Jeżeli jednak nie znajdziemy swojego odpowiednika pilota – możemy go sami zamapować.

W tym celu wybieramy przycisk na wirtualnym pilocie…

Uruchamia się funkcja mapująca, my przyciskamy przycisk na naszym pilocie, on jest zapamiętywany. I tak dla przycisków, które chcemy mieć sterowane z aplikacji.

Możemy dodać wiele urządzeń, które mamy w domu.

Można definiować sceny, które opisują powiązania pomiędzy urządzeniami, jakie wirtualne przyciski są włączane, kiedy, itp. Całkiem fajne, ale napracować się trzeba.

W aplikacji działa, można więc zabrać się do tego od strony Domoticz.

Nie jest o bardzo proste, ale finalnie zadziałało.

Po pierwsze, trzeba ze strony https://www.dropbox.com/sh/htyghey9e402u4y/AACeb1cXqaPd9gBVl5TL3H36a?dl=0 pobrać pliki z pluginem i wrzucić je do folderu /plugins/ w Domoticz. Jest ich więcej niż nam trzeba, ale nie zaprzątałem sobie głowy ich sortowaniem – wrzuciłem wszystkie.

Dla pewności – wrzucamy je do folderu plugins w domoticz.

Po restarcie Domoticz będziemy mieli możliwość konfiguracji pilota Broadlink. Lub innych urządzeń, jeżeli je macie.

Konfiguracja jak powyżej. Aby pozyskać adres IP i MAC naszego pilota Broadlink możecie użyć programu IPScan. Jest również możliwość wybrania w pluginie typu Discovery, uruchomienia pilota w Domoticz, później w logu Domoticz będziemy mieli informację o IP i adresie MAC Broadlink.
Do wyboru mamy kilka różnych typów urządzeń, które obsługuje plugin. Ja wybrałem to co mam 😀 Czyli Remote Control RM2/RM mini3. ZWRACAM UWAGĘ na parametr 'Folder to store ini files (RM2/RM mini3):’. To tam znajdą się pliki z konfiguracjami oraz kody przycisków pilota.
I tutaj należy się kilka słów wyjaśnienia. Parametry ogólne pluginu są zapisywane w pliku. KAŻDY przycisk pilota również znajdzie się w pliku, opisany różnymi parametrami – między innymi kodem sygnału IR.

W zależności od tego co wybraliście, pojawią się kolejne elementy na zakładce Switches oraz w zakładce Devices będziecie widzieli je wszystkie.

Teraz główny temat – jak nauczyć Domoticz kodów przycisków? Trzeba przejść na Switches i znaleźć <Nazwa Waszego pilota> – Command. U mnie Broadlink remote – Command. Tam są cztery przyciski. Jeden z nich to Learn. Przyciskamy, kierujemy naszego pilota w Broadlink, świeci się biała lampka mówiąca o tym, że pilot jest w fazie uczenia. Po 4-5 sekundach lampka powinna zgasnąć. Można od razu wybrać tą, która jest obok – Test aby sprawdzić jak działa zapamiętany kod z naszym sprzętem. Jeżeli się zgadza – dajemy Save. Jeżeli nie – Reset i ponownie próbujemy.

Tak będzie wyglądała zakładka Devices z zapamiętanym kodem – na przykład włączenia Tv.

Pojawi się kolejny przycisk na naszej zakładce Switches.

A do tego kolejny plik w folderze, który zdefiniowaliście. I tak po kolei.

Jest z tego co wyczytałem możliwość importu zdefiniowanych kodów z aplikacji Broadlink e-Control, jestem na etapie testowania tego rozwiązania – opiszę gdy tylko będę miał jakieś wnioski.

No i tak to sobie działa. Wpis na gorąco, dopiszę do niego jeszcze na pewno sposoby automatyzacji kilku urządzeń, aby mieć na przykład scenę – oglądamy film, która zrobi dla nas kilka rzeczy.

38 komentarzy do “Pilot uniwersalny Broadlink RM Mini 3. Używanie, Domoticz i ogólne wnioski”

 1. Cześć
  Bardzo ciekawy opis, czekałem na coś takiego. Posiadam broadlink rm pro i pojawiały się komplikacje przy łączeniu z domoticz, mam nadzieje że teraz pójdzie prościej. Mam dwa pytania, czy broadlink rm pro da się podłączyć do domoticz w taki sam sposób? Druga sprawa, pluginy pobrane z dropbox wrzucamy do plugins w domoticz, ale tworzymy jakiś katalog czy wszystkie wypakowane kopiujemy do plugins?.
  Pozdrawiam

 2. Mam pierwszy problem, po wrzuceniu folderu broadlink do domoticz/plugins, nie ma możliwości wyboru broadlink with kodi serwer, w ogóle nie mam tej zakładki. Co może być problemem? Kopiowałem pliki totalcommander przez ftp.

 3. No właśnie inne także nie chciały się pojawiać, nic co wrzucam do plugins nie pojawia się w domoticz.

 4. Czy przypadkiem nie potrzeba korzystać z domoticz w wersji beta, aby uruchomić ten plugin?

 5. wszystko włączone, widziałem że kilka osób tez miało problemy i instalowało libpython, zainstalowałem u siebie, jednak bez rezultatu :/

 6. Niestety bez rezultatu, mam taki błąd w log-u, ale nie wiem czy jest spowodowany tym iż pluginy się nie włączają :/

  2018-03-23 19:18:48.586 EventSystem – Python: Failed dynamic library load, install the latest libpython3.x library that is available for your platform.
  2018-03-23 19:18:48.587 EventSystem: Started

 7. Połowiczny sukces, doinstalowane biblioteki python, jednak jak dodaje broadlink to nie pojawiają się żadne urządzenia, zakładka devices i switches jest pusta. Katalog do zapisu plików konfiguracyjnych mam tak jak w opisie.

 8. Cześć, tak dla pewności – restartowałeś Domoticz? Dwa – czy inne pluginy Ci działają bez problemu?

  W plikach nic nie zmieniałem – wrzuciłem je jak widać na zrzutach tak jak były w zip'ie.

 9. Ahhhh fakt… Są w niej problemy z pluginami. Swoją drogą… To trochę martwi, że beta idzie w stronę destabilizacji a nie stabilizacji. Ostatnia wersja stabilna była wydana chyba około roku temu.

 10. Ja miałem Stercha i tam są problemy z instalacją tej wtyczki, po przejściu na Jessie jest OK.
  Pozdrawiam

 11. Z opisu na stronie Domoticza "version 3.90xx or greater". Aktualnie wersja stable to 3.8153 (taka też posiadam) i nie chce działać (nie widać wirtualnych urządzeń, w zakładce hardware jest), z forum wynika jasno że musi być beta, to jaką masz wersję ?

 12. W sumie to dopiero teraz zauważyłem to wymaganie. Mam ostatnią stabilną (8153) i plugin na pewno na niej działa. Na betę na razie nie mam czasu 😉

 13. Hmmm. Coś mi się wydaje, że ja trafiłem jeszcze na wersję, która działała na stabilnej. Faktycznie inaczej teraz polecają ją instalować i możliwe, że będę musiał przejść na betę. Na razie jednak i tak koniec testów, bo mi RM Mini 'wziął się i zepsuł' 🙁

 14. Hej, a u mnie pojawia się taki problem mam RPi i BroadlinkaPRO – zrobiłem wszytsko jak w wiki i w Twoim opisie i.. po po wybraniu pluginu i zapisaniu go w hardware domoticz się wywala 🙁 muszę zatrzymać domoticza wyrzucić plugin z folderu i odpalić na nowo.
  a w logu takie cuda

  2018-05-06 18:15:27.553 Error: (BroadlinkRM2) failed to load 'plugin.py', Python Path used was ':/usr/lib/python35.zip:/usr/lib/python3.5:/usr/lib/python3.5/plat-arm-linux-gnueabihf:/usr/lib/python3.5/lib-dynload'.
  2018-05-06 18:15:27.553 Error: (broadlink) Module Import failed, exception: 'ImportError'
  2018-05-06 18:15:27.553 Error: (broadlink) Module Import failed: ' Name: plugin'
  2018-05-06 18:15:27.553 Error: (broadlink) Error Line details not available.

  • Wszystko co trzeba zrobic to dostosowac twojego domoticz do uzywania pythona3 a robi sie to tak jak ponizej

   Domoticz actually uses a package called libpython and this can cause some confusion. Just because python3 works does not mean libpython is on your system.

   Check you do actually have a version of Python3, it will tell you if it is installed already:

   sudo apt install python3
   Check the version:

   python3 -V
   Make sure that you have libpython installed, it needs to match the version you have. If you have Python 3.4.x then you make sure you have libpython3.4, if you have Python 3.5.x then you make sure you have libpython3.5 and so on. Use this command to check:

   dpkg –get-selections | grep libpython
   If it is not there then use (where 'x' is the version from above: e,g libpython3.4 or libpython3.5 etc):

   sudo apt install libpython3.x
   Some users believe that Domoticz Beta versions since V3.6129 require Python3-dev. Unconfirmed, only install if you are having issues:

   sudo apt install python3-dev
   Update to the latest beta version

   cd ~/domoticz
   ./updatebeta
   Restart the service

   sudo systemctl restart domoticz.service

   Now check the logs to make sure there are no errors.

 15. stawiam dobre piwo za obraz Twojego raspbiana z domoiczem i broadlinkiem 😉

 16. U mnie jest mega dziwnie 🙂 niby wszystko działa, ale nic w sumie się nie dzieje.
  Dodane wszystko jak trzeba, ale w hardware nie mogę usunąć ani update zrobić, bo zaraz zwiecha i trzeba maline restartować. Na liście urządzeń nie ma żadnego urządzenia. a w logach mam coś takiego:
  2018-12-13 13:26:48.904 Status: (BL) Entering work loop.
  2018-12-13 13:26:48.913 Status: (BL) Initialized version 4.1.0, author 'zak45'
  I nawet nie wiem jak to rozgryźć 😀

 17. A może ktoś będzie w stanie podzielić się plikiem .ini z podkatalogu /remote ?
  W sumie, na Busterze po instalacji domoticza i pythona 3, pip'a, broadlinka i pyaes dodałem w domoticzu broadlink with kod , jako rm2/3 mini i jest przycisk uczenia. Niestety nie chce się niczego nauczyć 🙁
  na podstawie pliku ini można pewnie coś przestrugać.

 18. Zostawię rozwiązanie dla potomnych:
  podkatalog ./plugins/remote jest tworzony z uprawnieniami roota. Mój domoticz startuje jako użytkownik. rozwiązaniem jest wydanie komendy będą w katalogu plugins/broadlink:
  chown -R pi:pi remote
  I już można uczyć pilota 🙂

 19. Gratulacje! Ostatnio jednak miałem możliwość konfigurować go w Home Assistant i to było po prostu kilka sekund.

 20. 48 yrs old VP Accounting Rheta Babonau, hailing from Thornbury enjoys watching movies like Eve of Destruction and Amateur radio. Took a trip to Historic Centre of Guimarães and drives a RX. zerknij na ta strone

Możliwość komentowania została wyłączona.