ESP8266, aktualizacja oprogramowania Tasmota

Oj, jak ja lubię aktualizować… Oprogramowanie tu, tam, jakoś tak zawsze staram się mieć zainstalowane najnowsze wersje. Dobrze to czy źle – kwestia osobista, 
Dotarło do mnie, że Sonoff Pow ma starszą wersję. Zmian jest mnóstwo (poprawki, dodane nowe obsługiwane sprzęty), do poczytania między innymi tutaj: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/What’s-New.
Tak w ogóle podjąłem decyzję, że na wszystkie Sonoff’y (oprócz, jak na razie, czujnika smogu) wgram oprogramowanie Tasmota.
Czyli do gniazdek, Basic, Pow – zamiast ESPEasy – Tasmota.
Aby zaktualizować, przechodzimy do Firmware Upgrade.
Najnowsze wersje oprogramowania znajdziecie zawsze na stronie: https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/releases. Z ciekawości – człowiek zawsze jakąś głupotę walnie… Nie wiem co mną kierowało, ale flashując Sonoff Basic, wybrałem również taką wersję Tasmota (no, trochę to logiczne i bardzo się później zdziwiłem, że nie mam zakładki do konfiguracji Domoticz. Jak się okazało – to obcięta, minimalna wersja oprogramowania. Po wgraniu Classic wszystko powróciło do stanu poprzedniego.
Kontynuując, wybieramy odpowiednią wersję:
I po kilku sekundach możemy się cieszyć nową wersją oprogramowania.

I to by było na tyle, cytując klasyka.

10 komentarzy do “ESP8266, aktualizacja oprogramowania Tasmota”

  1. Tasmota ma pewną przypadłość i to w wielu wersjach. Jeśli sobie coś ustawimy i zapiszemy to działa. Ale jeśli potem coś zmienimy to niby zapisze, ale nie działa. Na przykład wgrałem sobie Tasmotę na ESP-01 ustawiłem moduł generic i ustawiłem relay1 na TX i podpiąłem się z przekaźnikiem pod ten gpio . Ale po pewnym czasie postanowiłem zmienić na RX (gpio3) i owszem zapisało, ale po podpięciu pod ten pin nie chciało działać. Po resecie do fabryki i ponownym ustawieniu – tada!! działa.
    Podobnie jest np. z siecią wifi. Jeśli ustawisz na innej niż poźniej będziesz korzystał nie będzie działać NTP.
    Ale i tak wolę Tasmotę od ESPEasy.

  2. Hmmm… Wiesz, to by tłumaczyło moje początkowe problemy z TH16 i termometrem. Po wgraniu nie działało w żaden sposób, nawet interweniowałem u sprzedawcy. Odpuściłem, po pewnym czasie wgrałem nowsze oprogramowanie i nagle wszystko zaczęło działać. Dziękuję za cenną informację!

Możliwość komentowania została wyłączona.