Kamera IP w Domoticz

Dzisiaj krótki post, prosty temat, może jednak nie dla wszystkich znany. Szczególnie końcówka.

Kamery IP w Domoticz. Prawdę mówiąc niezbyt mi się ich obsługa w Domoticz podoba. Nie można osadzić ich w żaden sposób aby stale pokazywał się obraz na żywo. Z pomocą przyszedł Dashticz, ale to inna historia.

Jednak trzeba się cieszyć z tego co jest i to wykorzystać.

Przechodzimy do Setup -> More Options -> Cameras.

I tutaj zaczyna być ciekawie. Większość kamera pozwala na dostęp przez adres IP i adres URL do obrazka/źródła obrazu. Ja korzystam z kamer D-Link, chciałem być pewien, że wszystko będzie działało bez problemu, jednak warto poszukać Waszych modeli przed zakupem na stronie http://www.ispyconnect.com/sources.aspx, gdzie są podane wszelkie możliwe modele wraz z możliwym dostępem.

Wpisujemy nazwę, adres IP, port, użytkownika, hasło (jeżeli wymagane) i koniecznie ImageURL. Mnie osobiście Test Connection nigdy nie działa, ale możecie spróbować 😉

Po dodaniu kamery obraz się jednak pokazuje, a o to nam przecież chodziło.

Czyli jest, działa. Można używając zaznaczonych ikon zrobić zdjęcie lub wybrać pokaz obrazu na żywo.

Jednak wchodzenie (szczególnie na telefonie, tablecie) cały czas na zakładkę z kamerami i sprawdzanie nie jest, delikatnie mówiąc, najbardziej komfortowe. Tutaj mi doskwiera brak jakiegoś sensownego mechanizmu to wspierania pokazywania obrazu.

Obejście, jak zwykle, jest 😉 Stworzyłem do każdej kamery Virtual Switch.

Następnie na stronie konfiguracji kamer połączyłem switch z kamerą.

Po tej operacji mam dwa przełączniki. Jeżeli kliknę w ikonę z kamerą, na ekranie pojawia się obraz z kamery. Ciągle niezbyt wygodnie, ale chociaż tyle, że mam je na moim Dashboard’zie z możliwością szybkiego dostępu.

Kolejne informacje udostępnił kolega na blogu: https://raspberrywpraktyce.wordpress.com/2018/01/26/obsluga-kamery-foscam-fi8918w-w-domoticzu/. Znajdziecie tam sposób konfiguracji powiadomień na e-mail, obsługę zdarzeń przez Blockly, etc.

8 komentarzy do “Kamera IP w Domoticz”

  1. Nie mam pojecia jak to zrobic, Moze ktos łopatologicznie wytłumaczyc jak to połaczyc z Domoticzem

  2. 34 years old Community Outreach Specialist Magdalene Josey, hailing from Sioux Lookout enjoys watching movies like Eve of Destruction and Baton twirling. Took a trip to Heritage of Mercury. Almadén and Idrija and drives a McLaren F1. w gore

  3. Gdybyście poszukiwali kamery lub rejestratora to koniecznie zobaczcie na stronę https://ivel.pl/ to tutaj macie możliwość zobaczyć i dobrać najlepszy sprzęt do nagrywania. Mają oni szeroką ofertę i naprawdę bardzo atrakcyjną.

Możliwość komentowania została wyłączona.