Domoticz i Floorplan – graficzna prezentacja naszego domu i czujników

Dzień dobry!

Ostatnio spotkałem się na grupie Domoticz ze zdziwieniem na informację o fakcie, że w Domoticz można robić 'piętrowe’, graficzne plany domu.

A owszem, można i to dość prosto.

Kilka osób polecało https://floorplanner.com/ z którego skorzystałem. Nie mam talentu graficznego (mimo tego, że z tym zamysłem kupowałem PC 25 lat temu ;)), dlatego wygląda to tak jak wygląda… Ale działa 😀

Program jest do pewnego momentu (ograniczona ilość projektów, elementów graficznych, itp.) darmowy. W zupełności jednak wystarczy, ale wyrysować w nim plan pięter domu, dodać meble, ikony osób, okna, drzwi, itp. Po skończonej pracy wystarczy wyeksportować go do jpg – zostanie przesłany na e-mail.

Swoją drogą – widzę, że czeka mnie odświeżenie tego co mam już zrobione, ponieważ teraz można wszystko wyeksportować w ładnym rzucie izometrycznym.

Dobra, Floorplanner można zamknąć.

Teraz, w dowolny sposób jaki macie zdefiniowany (Samba, FTP, itp.) wgrywacie pliki z rysunkami pięter do /domoticz/www/images/floroplans/

Wracamy do naszego ukochanego Domoticz 😉

Sugeruję najpierw Roomplan.

Tutaj wybierając Add Plan możecie wpisać nazwę pomieszczenia, które będziecie edytować. Z jakiegoś powodu (dopiszę gdy sobie przypomnę…) zakładałem je ze znakiem dolara przed nazwą… Zapewne po to, aby nie były widoczne w innych miejscach.

Po zdefiniowaniu tego co potrzebujecie, możecie wybrać nazwę pomieszczenia i z listy rozwijalnej na samym dole dodać urządzenia, które w danym miejscu się znajdują. Tak możecie zbudować listę tego, co macie w sypialni, łazience, salonie, itp. Na liście znajdują się wszystkie dostępne w Domoticz urządzenia, czujniki, sceny.

Teraz Setup -> More Options -> Plans -> Floorplan i wpisujemy piętra które nas interesują, wskazując przy okazji ich lokalizację w folderze Domoticz.

Po wybraniu piętra, z listy Plan możecie przypisać pomieszczenia do pięter. Po przypisaniu możecie obrysować kształt pomieszczenia, później przed 'dwuklik’ będziecie mogli je zbliżyć na ekranie.
Gdy wybierzecie nazwę pomieszczenia, w lewym górnym rogu pojawią się przypisane wcześniej czujniki i inne – wystarczy je przeciągnąć w odpowiednie miejsca i po skończonej pracy wybrać update.

Dla jasności – upewnijcie się, że to menu macie w ogóle włączone w Setup -> Settings…

 Później za pomocą guzika na dole możecie wybierać ten, który chcecie oglądać.

Oczywiście, tak dla pewności – wszystkie te ikony są interaktywne, można je przyciskać, temperatura jest aktualizowana na bieżąco, itp., itd.
Powodzenia!

6 komentarzy do “Domoticz i Floorplan – graficzna prezentacja naszego domu i czujników”

  1. Cześć, zrobiłem wg. Twojej instrukcji, jednak ikonki żarówek na floor planie "resetują się" co jakiś czas i wszystkie są zapalone. Do tego w zakładce przełączniki jest zgodne ze stanem faktycznym… Dodam, że efekt występuję tylko przy Shelly. CO mogę robić źle?

  2. Hej, czy udało się rozwiązać problem z przełącznikami? U mnie ww. problem występuje przy skorzystaniu z przycisku scen. Przełączniki oparte na Shelly mają stan "pusty" (zamiast Off, bo są wyłączone), ale niestety na planie pomieszczeń wszystkie się świecą. Sterowanie Shelly przez MQTT na oryginalnym sofcie.

  3. Cześć. Bardzo mi przykro, ale z powodu instalacji w domu bez linii N, nie mam żadnej wiedzy na temat Shelly. Niestety…

  4. cześć podparłem się Twoim poradnikiem, bo wszystko udało mi się zrobić cały plan podołączać wszelkie odczyty tylko za pierona nie mogłem aktywować klawisza Floorplan na pasku domoticza i dopiero Ty o tym piszesz, dzięki bo bym się z tym chyba jeszcze długo woził. Teraz dopiero Domoticz nabrał sensu po ogarnięciu i zrobienie planu i powiązania go ze wszelkimi czujnikami i pomiarami, super sprawa, dzięki i pozdrawiam

  5. 27 years old VP Sales Nathanial Gallo, hailing from Windsor enjoys watching movies like Radio Free Albemuth and Drawing. Took a trip to City of Potosí and drives a Delahaye 135 Competition Court Torpedo Roadster. wyjasnienie

Możliwość komentowania została wyłączona.