Max2Play – czyli jak łatwo postawić serwer muzyczny MultiRoom

Postanowiłem zrobić mały remanent i przedefiniowałem zadania moich Raspberry.
Do tej pory wyglądało to tak:
– Raspberry Pi3 i na nim Domoticz, Logitech Media Server, InfluxDB + Grafana
– Raspberry Pi1 B i B+ jako PiCorePlayer’y
Mimo mocy Pi3, za dużo zapisów/odczytów szło na nią, co skutkowało dość częstymi problemami i koniecznością reinstalacji systemu/odzyskiwania z backupu.
Gdzieś podczas przeglądania internetu, grup, forów, wpadł mi w oczy Max2Play. Nie jest niczym innym niż 'nakładką’ na system, która w prosty sposób umożliwia zdefiniowanie komponentów związanych z odtwarzaniem muzyki w naszym domu. Zresztą, nie tylko muzyki, ale o tym później. Zainstalować i skonfigurować Logitech Media Server, owszem potrafię, ale nie pogniewam się, jeżeli ktoś/coś część roboty odwali za mnie. I to właśnie robi Max2Play.
Zdecydowałem, że Raspberry Pi3 będzie służyło wyłącznie do Domoticz i Squeezeplayer’a (jest podłączone po HDMI do amplitunera), Pi1 B+ będzie służyło jako Max2Play serwer oraz serwer InfluxDB i Grafana, reszta jako PiCorePlayer’y.
Do roboty!
Wystarczy pobrać obraz systemu ze strony https://www.max2play.com/en/max2play-image/#close, wrzucić na kartę i zacząć konfigurację.
W dosłownie kilka minut miałem:
– działający Logitech Media Server – wystarczyło wybrać opcję Install
– działający Airplay do iPhone/iPad
– działający na tym samym Raspberry Squeezelite Player.
– podłączony i skonfigurowany dysk zewnętrzny

Strona tytułowa pozwala wybrać wspieraną kartę muzyczną. Ja zrobiłem to oszczędnie i kupiłem tanią kartę muzyczną USB. Czyli powyższy krok pominąłem.

Strona startowa Max2Play

Strona z podstawową konfiguracją

Mamy możliwość wyboru instalacji i przeznaczenia naszego Rapberry. Od prostego odtwarzacza aż do pełnego Logitech Media Server

Informacja o zakończeniu konfiguracji serwera.

Na stronie Audioplayer możemy zainstalować i skonfigurować Squeezelite i Shairport (czyli AirPlay)

Dodatkowe opcje odtwarzaczy muzyki

Tu już po konfiguracji i z działającymi podstawowymi serwisami

I sam proces instalacji Logitech Media Server (Squeezebox Server). Jak widać – wszystko z automatu.
Jak widać – jest też możliwość instalacji Kodi/XBMC, aby mieć jeszcze więcej 'dobra’ na jednym Raspberry 🙂

Świetną cechą Logitech Media Server jest to, że sam odnajduje odtwarzacze z nim zgodne i pozwala odtwarzać muzykę, jeżeli tylko jest w zasięgu.

5 komentarzy do “Max2Play – czyli jak łatwo postawić serwer muzyczny MultiRoom”

  1. Witaj. Mam pytanie ponieważ zainstalowałem max2play na raspberry pi 2. Dodane stacje OpenFm do odtwarzacza YMPD. Ale radio ciągle zacina się jak można to zmienić można zmienić bufor odtwarzania albo jakoś inaczej poradzić na to ?

  2. A czy do logitech media server da się dodać własne stację?
    Oraz od razu spytam czy aktywowałeś max4play. Czy trzeba kupić pełną wersję czy jedynie potrzebne jest login i hasło ( u mnie nie działa)

  3. Dodawać nie próbowałem – jest ich tyle, że jak dla mnie aż nadto. Ale w sumie zapiszę sobie na liście do sprawdzenia. Nie aktywowałem Max2Play, na razie i tak wykorzystuję wyłącznie to, co jest w standardzie. Jak ogarnę resztę projektów, może wezmę subskrypcję na rok.

Możliwość komentowania została wyłączona.