Xiaomi Smart Home, integracja z Domoticz z poziomu iPhone

Dzisiaj o integracji Mijia (Xiaomi) Smart home z Domoticz, ale za pomocą iPhone. Bo tych poradników jakby mniej, a miałem przy tym mały problem.

Samo parowanie opisałem wcześniej.

Aby dostać się do nich z poziomu Domoticz (i przy okazji uzyskać kilka dodatkowych funkcji) musimy wejść do aplikacji, przejść na Gateway,

Wybrać 'trzy kropki’,

I następnie About.

Pojawi się menu z trzema pozycjami.

W przypadku Android wiadomo gdzie klikać – numer wersji aplikacji. Niestety, w aplikacji na iPhone (która swoją drogą jest fatalna i ostatnio, na szczęście już po wykonaniu zrzutów ekranu, 'zgubiła’ mi wszystkie tłumaczenia angielskie i zostały same zmienne, które powinny się zamienić w poprawne słowa) tego tekstu nie ma i trzeba klikać 'w ciemno’. Niemniej – tak samo jak przy wersji na Android, trzeba szybko klikać palcem aż do pojawienia się trzech chińskich pozycji menu.

Wchodzimy w drugą i włączamy tryb deweloperski – pierwszy, jedyny przełącznik. Zapisujemy kod centralki jaki nam się pokaże. W razie problemu ikoną obok możemy go zawsze odświeżyć.

Adres IP centralki możemy odczytać dowolnym programem do skanowania adresów IP, albo wchodząc w trzecie menu – tam jest podany przypisany adres. Najlepiej go dodać do stałych rezerwacji IP na routerze.

W ostatnich wersjach Domoticz po wejściu do sekcji Hardware wybieramy po prostu typ Xiaomi Gateway, wpisujemy pozyskane IP, port koniecznie 9898 i hasło odczytane w aplikacji.

Po kilku minutach w Domoticz zobaczymy nasze podpięte do centralki urządzenia.

Możemy je dodać do naszych wskaźników:

Powyżej czujnik temperatury i wilgotności.

A tutaj sama centralka – możliwość sterowania kolorami RGB, włączania/wyłączania dźwięków alarmu, dzwonków, sterowania głośnością. Na zakładce Utility powinien Wam się również pokazać czujnik natężenia światła.