Xiaomi Mijia Smart Home – nowe gadżety przyszły :D

Może żadna to nowość, ale cieszę się niezmiernie. 
Dwa zestawy Xiaomi Mijia znalazły się u mnie w domu. Z pewnych względów jeden pozostanie w aplikacji MiHome i to opiszę dzisiaj.

Czujniki po wyjęciu z pudełek zaskakują rozmiarem. Nie są podobne do tych monstrów, które stoją często w naszych domach. Czujnik temperatury jest niewiele większych od kciuka. Przynajmniej mojego 🙂

Niestety, trzeba wspomnieć o minusach. Bez przejściówki z gniazdek typu chińskiego na polski nie uruchomimy zestawu…

WAŻNE – przejściówki często NIE SĄ załączone w zestawach. Ja kupiłem różne, całkiem ciekawe można znaleźć w Leroy Merlin.

Po podłączeniu centralka przemówi do nas w pięknym, chińskim języku. Niestety, ni w ząb nie rozumiałem co chce mi przekazać 😉

Po włączeniu aplikacji MiHome wybrałem lokalizację Mainland i mogłem wybrać jakie urządzenie chcę sparować – na początek Gateway.

Parowanie jest proste – postępujemy zgodnie z instrukcjami aplikacji – trzy kroki, zgodnie z kolorami na centralce.

Po udanym procesie parowania oraz aktualizacji oprogramowania mamy od razu dostęp do różnych funkcji centralki, które nie są tak ubogie jakby się mogło wydawać:
– nocne światło RGB z możliwością dopasowania koloru oraz jasności
– głośnik i radia internetowe. Da się załadować inne niż chińskie, ale o tym albo w innym wpisie, albo zaktualizuję ten.
– zdarzenia, zegar, ustawianie czasu włączenia/wyłączenia

Sama centralka jako taka w docelowym miejscu interesuje mnie dużo mniej niż termometr, dlatego od razu zabrałem się do połączenia Temperature and humidity sensor. Tutaj również wystarczyło przycisnąć stylowy przycisk na 5 sekund i automatycznie został dodany.

W efekcie mam na bieżąco temperaturę dostępną z każdego miejsca w którym jestem a możliwością przeglądania historii. Cel osiągnięty!

Dodatkowo można dodawać automatykę do centralki:
– gdy pojawimy się w domu
– gdy wychodzimy
– gdy wstajemy
– gdy śpimy
– wyzwalanie alarmu czujnikami – na przykład w przypadku otwarcia drzwi gdy śpimy

Wszystkie urządzenia od Xiaomi integrują się ze sobą, możemy więc na przykład włączyć światło w centralce gdy opaska Mi Band wykryje, że wstaliśmy.

Powodzenia w używaniu i instalowaniu!
W kolejnych wpisach zaawansowany Dashticz oraz podpinanie pozostałych elementów Xiaomi do Domoticz.

2 komentarze do “Xiaomi Mijia Smart Home – nowe gadżety przyszły :D”

Możliwość komentowania została wyłączona.