Dataplicity – zdalny dostęp do Raspberry Pi. I przy okazji do Domoticz


Produktywny dzień 🙂

Po zmianie providera internetu stanąłem przed problemem dostania się do Raspberry Pi oraz Domoticz bez zewnętrznego IP. Za takowy adres musiałbym płacić. Warto czasem sprawdzić alternatywy.

Natrafiłem na serwis Dataplicity, który jest dedykowanym rozwiązaniem dla Raspberry Pi.

Do serwisu trzeba się zarejestrować, po potwierdzeniu e-mailem nasze oczy zobaczą kod, który powinniśmy bezpośrednio wprowadzić do terminala Raspberry Pi.

Dodawanie nowego Raspberry Pi
Po kilkunastu sekundach powinniśmy zobaczyć naszą Malinę dostępną w panelu:

Tak proste, że aż zadziwiające. Mamy dostęp do SSH oraz, po odblokowaniu tak zwanego Wormhole do strony na porcie 80. W moim przypadku Domoticz.

Więcej informacji na stronie http://docs.dataplicity.com/docs/. Generalnie instalujemy na naszym Raspberry szyfrowany serwis, który pozwala na zdalny dostęp.

Pozostaje oczywiście mentalny problem dostępu do naszego sprzętu z poziomu obcego serwisu. Jak dla mnie nie jest to krytyczne, rozumiem że dla części z Was może to wykluczyć go z kręgu zainteresowania.

17 komentarzy do “Dataplicity – zdalny dostęp do Raspberry Pi. I przy okazji do Domoticz”

 1. Cześć. To jest tak: Dataplicity tworzy tunel na porcie 80. Czyli jeżeli postawisz Domoticz na porcie 80 – dostaniesz się dzięki Dataplicity do niego. Standardowy interface zadziała na pewno. Miałem kiedyś zainstalowany Imperihome, ale nie pamietam na jakiej zasadzie działa. Na zdrowy rozum: postawiłbym Imperihome na porcie 80 i sprawdził.

 2. Cześć. Po włączeniu Wormhole i klikając na link na stronie pojawia mi się tylko komunikat "No Response
  The remote service did not return a response. It may not be running." Czy trzeba coś jeszcze ustawić żeby pojawiła się strona domoticza?

 3. Ahoj , ako som zmenil port z 8080 na 80 prestal mi fungovať Domoticz web interface. Môžeš mi prosím poradiť?

 4. Czyli w domoticz.sh zmieniam port z 8080 na 80 i powinno działać? Czy po kliknieciu odnośnika wormhol w dataplicity wyświetli się domoticz czy jeszcze coś trzeba dodać do tego adresu?

 5. Tak właśnie powinno być – Dataplicity obsługuje wyłącznie port 80, czyli to co tam się pojawi – będzie widoczne w wormhole. Może to być Twoja prywatna strona, Domoticz czy też Dashticz.

 6. Cześć,
  na początek gratuluję bloga. Bardzo treściwie i przystępnie.
  Jeśli chodzi o dostęp zdalny do Domoticz na malince to proponuję, o ile istnieje możliwość forwardu portów na waszych domowych routerach, skorzystanie z serwisu "duckdns.org".
  Serwis ten umożliwia jak każdy serwis dns, zamianę naszego dynamicznego ip na stała nazwę domenową. Oprócz tego w serwisie dostępna jest bardzo krótka instrukcja w jaki sposób malinka ma się komunikować z serwisem "duckdns" w celu przekazania naszego aktualnego adresu ip. Rozwiązanie "genialne w swojej prostocie" i pozbywamy się problemu z krytycznym dostępem zewnętrznych serwisów do naszych zasobów.
  Pozdrawiam!

 7. Cześć. Dziękuję za miłe słowa na początku. To co mówisz oczywiście się zgadza, pod warunkiem, że ktoś ma zewnętrzne IP, chociażby nawet dynamiczne. W przeciwnym razie – pozostaje Dataplicity, remote.it albo VPN. Jest jeszcze tunelowanie przez na przykład serwer VPS, ale to już inna bajka.

 8. Przy konfigurowaniu domoticz na raspberry a potem domoticz lite na androidzie jest mała zmyłka
  Otóż podczas instalacji domoticza podajemy port 8080 dla http a 443 dla https.
  Port 8080 trzeba zmienić na 80, żeby działała funkcja Wormhole
  Za to w aplikacji trzeba wybrać https, a nie http jak sugeruje zmiana portu

Możliwość komentowania została wyłączona.